Ερευνητική εργασία του τμήματος Α2(2014-2015)

Η ερευνητική εργασία του τμήματος Α2 για το σχολικό έτος 2014-2015 είχε σαν θέμα

“ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ”

Με βάση την έρευνα των μαθητών γύρω από την ιστορία του ρεμπέτικου και τις κυρίαρχες μορφές του, δημιουργήθηκε μια αφίσα και το ακόλουθο e-book, σημεία του οποίου αναφέρθηκαν στην εκδήλωση παρουσίασης των projects του σχολείου μας. Σε αυτή την εκδήλωση οι μαθητές του project “ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ” έβαλαν μελωδία και ρυθμό στην εκδήλωση τραγουδώντας γνωστά ρεμπέτικα υπό τη συνοδεία μπουζουκιού που έπαιζε ο υπεύθυνος καθηγητής του project  Δημήτρης Ροπόκης.

Διαβάστε το βιβλίο μας:

Την τεχνική στήριξη σε ό.τι αφορούσε υπολογιστές είχε η καθηγήτρια πληροφορικής Ιφιγένεια Κίστη.

Υπεύθυνος συντονισμού των projects για το τρέχον σχολικό έτος ήταν ο καθηγητής Κώστας Ζιάκας.