Ερευνητική εργασία του τμήματος Α1(2014-2015)

Η ερευνητική εργασία του τμήματος Α1 για το σχολικό έτος 2014-2015 είχε σαν θέμα:

“ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ – ΥΔΡΟΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ”

Οι μαθητές με την καθοδήγηση και την επίβλεψη του καθηγητή τους στα πλαίσια του συγκεκριμένου project δημιούργησαν μια μακέτα την οποία παρουσίασαν στους συμμαθητές τους σε καθορισμένη εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο για τα projects του τρέχοντος σχολικού έτους. Σε αυτή την εκδήλωση εμφάνισαν επίσης στους συμμαθητές τους τα αποτελέσματα της έρευνάς τους για την πράσινη ενέργεια και τα υδροηλεκτρικά εργοστάσια και περιέγραψαν τις φάσεις υλοποίησης της μακέτας. Δείτε παρακάτω τις παρουσιάσεις αυτές.

Υδροηλεκτρικά εργοστάσια

Φάσεις δημιουργίας μακέτας

Την επίβλεψη και καθοδήγηση του project είχε ο καθηγητής Νίκος Σωτηρίου. Την τεχνική στήριξη σε ό.τι αφορούσε υπολογιστές η καθηγήτρια Ιφιγένεια Κίστη. Υπεύθυνος συντονισμού των projects για το τρέχον σχολικό έτος ήταν ο καθηγητής Κώστας Ζιάκας.