Ενημέρωση για επανέναρξη μαθημάτων

Ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας του σχολείου από τη Δευτέρα 10.05.2021, σας ενημερώνουμε για τα εξής:
Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 (self test), είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, το διοικητικό και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων. Ο έλεγχος συνιστάται να διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη.
Παρακαλούμε να προμηθευτείτε εγκαίρως τα τεστ από τα φαρμακεία.
Μετά την εξαγωγή αποτελέσματος:
Οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών και οι ενήλικοι μαθητές/τριες πρέπει να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και να ακολουθήσετε τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκτυπώστε από την ηλεκτρονική πλατφόρμα την σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος την οποία πρέπει να φέρουν οι μαθητές στο σχολείο.

Μπορείτε να διαβάσετε τη σχετική εγκύκλιο στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΕΣΤ