Πρόγραμμα Σπουδών

Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα γενικής παιδείας, τεχνικά , επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις.

Τα Ωρολόγια Προγράμματα της Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξης Ημερησίων ΕΠΑ.Λ., τα οποία ισχύσουν από το σχολικό έτος 2007-2008 είναι τα εξής:

Α΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Α’ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και κύκλους μαθημάτων των συναφών επαγγελματικών τομέων.Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα κοινά μαθήματα και όλα τα μαθήματα του κύκλου που επιλέγουν.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ- ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

9 ΩΡΕΣ

Β΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ

Η Β΄τάξη χωρίζεται σε επαγγελματικούς τομείς. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Β΄ τάξης περιλαμβάνει κοινά για όλους τους μαθητές μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα των επαγγελματκών τομέων που έχει επιλέξει ο μαθητής. Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας συνολικής διάρκειας 17 ωρών και μαθήματα επαγγελματικών τομέων συνολικής διάρκειας 18 ωρών.

Για τα μαθήματα τομέων ανατρέξτε στη σελίδα του κάθε τομέα.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

Ν. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ

ΑΛΓΕΒΡΑ

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΦΥΣΙΚΗ

ΧΗΜΕΙΑ

ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

17 ώρες

Γ΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ

Η Γ΄ τάξη χωρίζεται σε ειδικότητες. Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα ειδικοτήτων. Οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν τα μαθήματα της ειδικότητας που έχουν επιλέξει και τα οριζόμενα από το πεδίο μαθήματα γενικής πεδίας(ομάδα Α΄ ή Β΄).

Οι μαθητές παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας συνολικής διάρκειας 12 ωρών και μαθήματα ειδικότητας συνολικής διάρκειας 23 ωρών.

Τα μαθήματα γενικής παιδείας χωρίζονται σε : α) μαθήματα υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές συνολικής διάρκειας 10 ωρών και β) σε μαθήματα επιλογής συνολικής διάρκειας 2 ωρών.

Τα υποχρεωτικά μαθήματα εντάσσονται σε δύο ομάδες. Οι μαθητές επιλέγουν υποχρεωτικά τα μαθήματα μιας ομάδας και ένα από τα μαθήματα επιλογής.

Για τα μαθήματα ειδικότητας ανατρέξτε στη σελίδα του κάθε τομέα.

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Α΄ΟΜΑΔΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι

ΦΥΣΙΚΗ Ι

Β΄ ΟΜΑΔΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ

ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι

ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΙΙ

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ

{gotop}

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι μαθητές που παρακολουθούν τις ειδικότητες «Υπαλλήλων Τουριστικών Επιχειρήσεων» και «Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών», δεν μπορούν να επιλέξουν το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας», διότι είναι μάθημα ειδικότητας.

Πηγή: Πληροφοριακός Οδηγός ΕΠΑ.Λ-ΕΠΑ.Σ